Na co zbieramy?

Poniżej znajdziecie Państwo szczegółowy opis projektów, które zostaną sfinansowane z pieniędzy zebranych podczas akcji „Wyślij pączka do Afryki 2021”

 

Ostry dyżur pediatryczny w szpitalu w Ngaoundaye w RŚA

Cel: Projekty humanitarne

Pisze br. Maciej: „Po rozpoczęciu mojej posługi misyjnej w Ngaoundaye, w Republice Środkowoafrykańskiej, obok działalności duszpasterskiej, zaangażowałem się w pomoc medyczną w miejscowym szpitalu regionalnym. We współpracy z miejscowym lekarzem postanowiłem stworzyć „Ostry Dyżur Pediatryczny”. Dzięki pomocy Fundacji Kapucyni i Misje udało się wybudować funkcjonalny pawilon pediatryczny, konsultacyjno - reanimacyjny, nazwany Domem Ulgi w Cierpieniu w Ngaoundaye imienia Św. Ojca Pio.

Do tej pory, gdy dziecko trafiało do szpitala nawet w krytycznym stanie, po postawieniu wstępnej diagnozy rodzice musieli udać się do apteki wykupić leki, strzykawki, itp. Często okazywało się, że albo nie mają pieniędzy, albo nie ma wszystkich leków, co  często kończyło się fatalnie dla małych pacjentów. Dzięki powstaniu Ostrego Dyżuru mam na miejscu potrzebny sprzęt, leki, materiały do opatrywania ran. Tym samym w sytuacjach zagrożenia życia, możemy pracować nie martwiąc się, że czegoś zabraknie, albo, że rodziców nie będzie stać na środki ratujące życie ich dzieci. Pracując w ten sposób przyjęliśmy już ponad 400 dzieci. Udało się uratować życie ponad dwustu. Szybko okazało się, że dostępność leków pomaga ratować życie także dorosłych. Planujemy uruchomienie biura reanimacji dla dorosłych, które będzie działać na podobnych zasadach jak to dla dzieci.

Na utrzymanie pracy oddziału potrzeba w tym roku 10 250 000 FCFA czyli 68 tys. zł

   

 
Dożywianie osieroconych dzieci w parafii Ndim w RŚA

 
 

Cel: pomoc charytatywna

W parafii Ndim od kilku lat trwa pomoc osieroconym dzieciom. Pomagamy w edukacji sierot, opłacając im czesne za szkołę (podstawówkę, gimnazjum lub liceum), zaopatrując je w potrzebne przybory szkolne i mundurek szkolny oraz zapewniając im każdego dnia ciepły posiłek. Również w obecnym roku szkolnym 2020-2021 chcemy kontynuować tę pomoc. Tym razem w dzieło zaangażowały się również siostry zakonne pracujące na terenie parafii Ndim. Będzie to wydatne wsparcie bo potrzebujących dzieci z roku na rok przybywa.

W szkole podstawowej sektora Ndim obejmiemy opieką 126 uczniów, a w gimnazjum i liceum kolejnych 100 osób.

Zorganizowanie kuchni i posiłków dla tych uczniów wyniesie:
zakup garnków, talerzy  itp 335.000 FCFA
wynagrodzenie dla kucharki 20.000 x 10 miesięcy = 200.000 FCFA
zakup żywność 100.000 na tydzień = 400.000 na miesiąc x 10 miesięcy = 4.000.000 FCFA
w sumie będzie to: 4.535.000 FCFA czyli 31tys. zł

Czesne za szkołę w podstawówce w zależności od klasy waha się od 9 000 do 14 750 FCFA
W gimnazjum i liceum jest to już 35 500 FCFA (250 zł) do 45 500 FCFA (312 zł) za rok nauki.
Te kwoty za uzyskane wykształcenie nie wydają się duże w perspektywie roku nauki, ale rodzice dzieci, czy rodziny, które opiekują się sierotami - swój dochód czerpią wyłącznie z pracy na roli i handlu tym co wyhodują. W rodzinach wielodzietnych kwoty na opłacenie czesnego w szkole oczywiście się pomnażają.

Do obowiązkowych opłat za szkołę dochodzą jeszcze koszty wyprawki szkolnej i obowiązkowego mundurka. Koszty te wahają się od 600 do  8000 FCFA za wyprawkę w zależności od wieku ucznia i od 3000 do 4000 FCFA za mundurek.

Wyżywienie jednego dziecka w szkole przez cały rok (10 miesięcy) będzie kosztować 138 zł
(jest  to około 0,46 zł dziennie!)

Zapłata za szkołę, wyprawka i mundurek dla wszystkich 226 objętych opieką uczniów w podstawówce, gimnazjum i liceum wyniesie 7305 tys. FCFA

Na jednego ucznia to kwota 222 zł rocznie – czyli 0,75 zł dziennie!

Niestety w stosunku do ubiegłego roku koszty te wzrosły o 0,20 zł na jeno dziecko. Ale jest to spowodowane tym, że nasi podopieczni rosną, kontynuują edukację w gimnazjum i liceum. A koszty opłat za szkołę w wyższych klasach również rosną.

Średni koszt utrzymania jednego dziecka w szkole przez cały rok, zakup wyprawki szkolnej, mundurka i ciepłego posiłku to 360 zł rocznie!
Koszt całego projektu to 80 tys. zł

 
Remont pawilonu Ginekologiczno-Położniczego w szpitalu w Ngaoundaye - RŚA

Cel: Projekty humanitarne

„Porodówka” po pediatrii, to najbardziej oblegane miejsce w szpitalu. Istniejące łóżka (15) są niemal cały czas oblegane, w związku z: porodami (około 200 rocznie), cesarkami (ok 100 w skali roku), zabiegami ginekologicznymi (histerotomie, resekcje cyst na jajnikach, operacje w związku z ciążą poza maciczną - wszystko około 75 rocznie), leczenie malarii, infekcji dróg rodnych i anemii u kobiet w stanie błogosławionym. W skali roku w szpitalu przyjmujemy około 500 kobiet i ich dzieci, niektóre jeszcze pod sercem mam, inne właśnie narodzone.
 Potrzeb jest na prawdę dużo. Niestety warunki porodów uwłaczają godności zarówno mam jak i ich nowo narodzonych dzieci. Z dziurawej podsufitki, tu i ówdzie sypie się pył i odchody nietoperzy, brak kafelek na podłodze  uniemożliwia utrzymanie jej w czystości, a sala porodowa to jak blok operacyjny. Dysponujemy nowym sprzętem: nowoczesne łóżko porodowe, inkubator, aparat KTG, koncentrator tlenu. Żeby to wszystko zainstalować, tak by mogło służyć kobietom w ciąży potrzeba wcześniej przygotować pomieszczenia i zabezpieczyć energię elektryczną

W ramach projektu planujemy:

 • Przenieść salę porodową, małą i nie spełniającą żadnych wymogów sanitarnych, do istniejącego, przestronnego pomieszczenia na przeciwko.
 • Dotychczasową salę porodową przekształcić na mini oddział neonatologiczny.
 • Położyć kafelki na podłogach wyżej wymienionych pomieszczeń.
 • Wymienić zlewy i krany.
 • Zbudować rozdzielnię elektryczną.
 • Zakupić akumulatory i osprzęt, który da budynkowi samowystarczalność elektryczną.
 • Zakupić potrzebne meble.
 • Wymalować pomieszczenia.
 • Wymienić podsufitkę.

Koszt projektu to 8 357 500 FCFA czyli 57 tys. zł

 
Świetlica środowiskowa w Bocaranga - RŚA

Cel: Projekty oświatowe

Przy Misji Katolickiej Braci Mniejszych Kapucynów w Bocaranga znajduje się Centrum Kulturalne, które cieszy się niemałą popularnością wśród miejscowej ludności. Odbywają się tam spotkania parafialne i koncerty. Lokalne władze również korzystają z naszej gościnności organizując oficjalne spotkania dla mieszkańców. Dodatkowo młodzież szkolna ma możliwość studiowania na miejscu. W salach są tablice szkolne, dzieci po lekcjach przychodzą uczyć się, zaglądają do biblioteki, a wieczorami korzystają ze światła przy odrabianiu lekcji (centrum wyposażone jest w płyty solarne i akumulatory). Centrum posiada salę telewizyjną – która często gromadzi sporo kibiców. Od trzech lat również w pomieszczeniach Centrum znalazła swoje miejsce Szkoła Krawiecka.

Pojawiła się potrzeba pomocy biednym dzieciom, szczególnie tym, które straciły swoich rodziców, ale również tym, które z różnych przyczyn są zaniedbane – nieudolny lub chory rodzic, samo dziecko zarażone wirusem HIV i pozostawione na pastwę losu, dzieci bez opieki. Przy pomocy Caritasu parafialnego dzieci te zostały wyszukane i rozpoczęliśmy opiekę nad nimi. Idea pomocy ma trzy ścieżki: wyżywienie, zdrowie, edukacja. Bazą i miejscem opieki dla dzieci stały się również pomieszczenia Centrum Kulturalnego i jak szybko zauważyliśmy, że miejsca zaczęło brakować. Pojawił się tzw. konflikt interesów: dziewczęta ze szkoły krawieckiej, uczestnicy różnych formacji oraz sieroty – każdy ma odrębne potrzeby i potrzebuje swojego miejsca. (podział kuchni, stołówki, podział pomieszczeń).

Rozwiązaniem takiej sytuacji jest wybudowanie osobnego budynku, który w głównej mierze byłby przeznaczony na potrzeby zaniedbanych dzieci – stworzyć swoistą świetlicę środowiskową. Z powodu powiększającej się liczby uczennic szkoły krawieckiej w budynku tym można byłoby również przeznaczyć jedną większą salę na atelieu krawieckie.

Spoglądając na teren Centrum Kulturalnego chcę wykorzystać dobrze parcele i odpowiednio wkomponować budynek, zamykając zabudową limit działki parafialnej od wschodu i północy.

W zamyśle budynek ma być przestrzenny, funkcjonalny i zarazem dający poczucie ogniska domowego – dzieci mają się tam dobrze czuć – ma to być ich niejako drugi dom. Stąd przewidziane są pomieszczenia, które mogą gromadzić poszczególne kategorie wiekowe dzieci:  pokój dzienny, w którym dzieci będą mogły odpocząć, pobawić się, zjeść posiłek i odrabiać lekcje. Budynek przewiduje małe biuro dla osoby odpowiedzialnej za świetlicę, gabinet dla pielęgniarki zaopatrzony w najpotrzebniejsze lekarstwa pierwszej pomocy, kuchnię, w której przygotowywane byłyby posiłki wyłącznie dla dzieci korzystających ze świetlicy.

Wymiary budynku:

34m x 10,5m plus weranda i boczne skrzydło 10,5m x 6m

Przewidziane jest też wybudowanie sanitariatów.

W parafii Bocaranga rozpoznaliśmy około 200 dzieci będących sierotami. Są to dzieci na dzień dzisiejszy najbardziej potrzebujące pomocy. Do tego dochodzą dzieci z różnych powodów zaniedbane i zostawione przez rodziców bez bliższej opieki. Ich sytuacja musi być jeszcze wyjaśniona, ale dzieci te również potrzebują natychmiastowego wsparcia. Projekt jest rozwojowy i w przyszłości mógłby służyć wszystkim tym dzieciom.

Koszt zagospodarowania terenu i budowy wg. przedstawionego kosztorysu to 24.987.500 FCFA czyli 170 tys. zł

 
 
Pomoc rodzinom, osobom chorym, ubogim i niepełnosprawnym w Bam - Czad

Cel: pomoc charytatywna

Projekt pomocy potrzebującym z parafii Bam polega na dofinansowaniu zakupu  lekarstw, pokrycie kosztów leczenia i transportu do szpitala  dla ludzi chorych z biednych rodzin. Konieczny jest też zakup żywności dla rodzin ubogich. Misjonarze w swojej pracy spotykają bardzo wiele osób, które proszą o pomoc, ponieważ same o własnych silach nie potrafią zapewnić sobie podstawowych środków do życia. Są to osoby ubogie, których nie stać na pokrycie kosztów leczenia i zakup lekarstw, aby powrócić do zdrowia. Na wioskach w każdej parafii, żyją także osoby niepełnosprawne z dużymi trudnościami ruchowymi. Często rodzin nie stać, aby zabrać ich do ośrodka zdrowia i pokryć koszty leczenia czy operacji. Spotykamy także wiele biednych rodzin, którym brakuje żywności w codziennym życiu.  Możliwości finansowe naszej wspólnoty braterskiej oraz parafii, nie pozwalają nam zawsze odpowiedzieć pozytywnie na liczne prośby ze strony ludzi ubogich potrzebujących pomocy.

Br. Piotr Walocha, proboszcz parafii Bam w Czadzie  oszacował, że w najbliższym otoczeniu żyje około 40 rodzin ubogich potrzebujących dożywienia, około 15 osób niepełnosprawnych a ośrodek zdrowia z powodu braku środków nie udzielił pomocy około 50 osobom ubogim, które potrzebowały pomocy w leczeniu.

Przewidywane koszty udzielenia pomocy:
zakup lekarstw i pokrycie kosztów leczenia osób ubogich: 1 000.000 FCFA   
zakup żywności dla rodzin ubogich : 800.000 FCFA
pokrycie kosztów leczenia osób niepełnosprawnych i pokrycie kosztów transportu do ośrodków zdrowia: 660.000 FCFA

Ogólny koszt : 2 460 000 FCFA czyli 16 tys. zł
Wsparcie dwóch placówek przedszkolnych działających w Bocaranga - RŚA

Cel: Projekty oświatowe

W poprzednich latach udało się naszym misjonarzom br. Robertowi Wnukowi (ówczesnemu proboszczowi parafii Bocaranga) i br. Tomaszowi Świtale (obecnemu proboszczowi) wybudować i uruchomić dwa przedszkola w Bocaranga. Okazało się, że posłanie młodszych dzieci do przedszkola pozwala starszemu rodzeństwu zaangażować się w naukę szkolną, bo zdjęty zostaje z nich obowiązek opieki nad młodszym rodzeństwem. Również rodzice dzięki zapewnieniu opieki nad najmłodszymi dziećmi mogą podjąć pracę. A najmłodsze dzieci – te, które zostają posłane do przedszkola – zyskują najwięcej. Mogą rozwijać się w grupie rówieśniczej, uczą się współpracy i dyscypliny. I nie są narażone na wypadki, które zdarzają się maluchom w domach, gdy są pozostawiane pod opieką niewiele starszego rodzeństwa.

Koszty funkcjonowania obu przedszkoli w ubiegłym roku przedstawiały się następująco:
Miesięczne wydatki: 
Wynagrodzenie dla 4 nauczycieli to 120.000 FCFA  
Wynagrodzenie dla 2 kucharek 40.000 FCFA
Ubezpieczenia społeczne nauczycieli 40.000 FCFA  
Ubezpieczenie 100 dzieci 20.000 FCFA
Wyżywienie 100 dzieci 20.000 FCFA 

Całość: 240.000 FCFA x 7 miesięcy działalności w roku daje kwotę 1.680.000 FCFA

Przedszkole, jak wszystkie placówki edukacyjne w Republice Środkowoafrykańskiej, jest płatne. Rodzice posyłając swoje dziecko do przedszkola są zobowiązani uiścić opłatę roczną w wysokości 12 500 FCFA  czyli około 85 zł. To niewielka kwota, ale i tak wielu rodziców nie posyła swoich dzieci do przedszkola właśnie z powodu tej opłaty.

Po podsumowaniu rocznych kosztów i wpływów, aby oba przedszkola mogły funkcjonować musimy wesprzeć je kwotą  430.000 FCFA czyli 3 tys. zł.

 

 
 Rozbudowa laboratorium analitycznego w szpitalu w Ngaoundaye - RŚA

Cel: Projekty humanitarne

Budynek laboratorium jest ciasny, zagracony i zniszczony.  Warunki sanitarne są tam mizerne. Mimo to, dziennie wykonywanych jest około 150 badań. Pacjenci czekają na pobranie krwi i wymazów w spiekocie, lub w zależności od pory roku, w deszczu, bo miejsca na małej werandzie nie starcza dla wszystkich. Szpital posiada nowy sprzęt do laboratorium, pozyskany w Polsce, w tym nowoczesną aparaturę do pełnej morfologii, ale nie można go zainstalować w tak opłakanych warunkach. Żeby można było z niego korzystać, trzeba koniecznie wykonać następujące prace:

 • Dobudować nowe pomieszczenie laboratorium, w którym docelowo znajdowały by się urządzenia analityczne.
 • Wygospodarować miejsca na bank krwi, pokój pobrań materiału do badań, biuro dystrybucji leków przeciw AIDS.
 • Wykonać niezależną instalację elektryczną
 • Przedłużyć werandę - poczekalnię.

Beneficjentami będą mieszkańcy Rejonu Sanitarnego Ngaoundaye  - około156 tys. mieszkańców, mieszkańcy przygranicznych miejscowości z Czadu i Kamerunu, w sumie między 300 a 400 tysięcy mieszkańców.
Koszt projektu to 8 357 500 FCFA czyli 55 tys. zł
Lekarstwa dla najuboższych mieszkańców Bocaranga - RŚA

Cel: pomoc charytatywna

Podobnie jak w zeszłych latach będziemy kontynuować projekt pomocy w zakupie lekarstw dla najuboższych. Pokrywamy też koszty zabiegów medycznych wykonywanych w szpitalu w Bocaranga lub – w cięższych wypadkach – posyłamy chorych na operacje do szpitala powiatowego w Maigaro lub Bouar. Staramy się pomóc również w wyżywieniu pacjentów, gdyż szpitale nie przygotowują posiłków. Żywność dla chorych pozostaje w gestii rodziny, a gdy jej brak, misjonarze przychodzą z pomocą. Potrzeb jest wiele, choć nie jesteśmy w stanie jako Misja Katolicka odpowiedzieć na wszystkie prośby, to staramy się jednak rozeznawać co do przypadków najbardziej koniecznych.

W ubiegłym roku udzieliliśmy w ten sposób pomocy 193 osobom. Finansowaliśmy głównie lekarstwa na malarie, tyfus, pasożyty, transfuzje krwi (spowodowane anemią z niedożywienia), opatrunki na rany, operacje cesarskiego cięcia, operacje przepukliny.

Szacujemy, że na konieczne leki i operacje dla ubogich będziemy potrzebować 3 051 000 FCFA czyli 20 tys.zł
Przebudowa parafialnego boiska do gry w koszykówkę w Cocobeach - Gabon

Cel: Projekty oświatowe

Nasza parafia chce promować wszechstronny rozwój i edukację człowieka. Sporty zespołowe

temu służą i są skuteczne zwłaszcza w formacji dzieci i młodzieży. W Cocobeach w poprzednich latach powstało betonowe boisko do koszykówki. Niestety, w międzyczasie nastąpiło oberwanie pobliskiej skarpy i duże i głębokie urwisko niebezpiecznie zbliżyło się do boiska i zagraża zdrowiu grającym - ktoś z impetem może tam wpaść. Obowiązkowo trzeba to zabezpieczyć. Należy na połowie obwodu boiska zrobić siatkę zabezpieczającą by nikt nie wpadł do urwiska, a piłka spadając z klifu (który się ciągnie wzdłuż jednego boku boiska w odległości około 3 metrów od niego) nie uciekała aż do oceanu.

Należy również przekierunkować wodę deszczową, która w najbliższej odległości od boiska wpada do urwiska i powoduje jego powolną erozję i realne niebezpieczeństwo, że z czasem kolejny płat ziemi odpadnie pochłaniając nawet, być może, naroże boiska. Jednocześnie dobrze by było na samym dole skarpy wykonać pewne (naprawdę małe) zabezpieczenia ziemno-kamienne by zapobiec kolejnym osunięciom.

Jest to jedyne utwardzone boisko do gry w Cocobeach i po remoncie będą z niego korzystać wszyscy mieszkańcy: dzieci, młodzież – ponad 100 osób oraz ci wszyscy, którzy będą oglądali wyczyny sportowe swych najmłodszych latorośli.

Koszt remontu to 1 375 000 FCFA czyli 8 tys. zł

 
 Alfabetyzacja dziewcząt i nauka krawiectwa w Bocaranga - RŚA

Cel: Projekty edukacyjne

Szkoła krawiectwa działa w centrum Kulturalnym w Bocaranga już od 3 lat. Uczęszczają do niej dziewczęta w wieku 15-18 lat, które z różnych przyczyn nie chodziły wcześniej do żadnej szkoły, lub bardzo szybko przerwały podstawową edukację. Dziewczęta nie potrafią liczyć, czytać ani pisać. Te braki spychają je na margines społeczeństwa i uniemożliwiają zdobycie jakiejkolwiek pracy. Choć analfabetyzm wśród starszych jest powszechny w RŚA, to jednak młode pokolenie posiada już te podstawowe umiejętności. Dziewczęta oprócz pisania i czytania, podstaw języka francuskiego i matematyki zdobywają zawód krawcowej. Uczą się kroju i szycia, szydełkowania i obsługi maszyn dziewiarskich. Obecny - trzeci rok nauki zamyka cykl szkoleniowy – pierwsze dziewczęta opuszczą szkołę krawiecką w Bocaranga, by założyć swój własny zakład krawiecki.

W bieżącym roku szkolnym 2020/2021 szkoła krawiecka przy Centrum Kulturalnym w Bocaranga powiększyła się o trzecią klasę – liczba dziewczyn uczących się szycia, haftowania, szydełkowania to 34 osoby.

Na funkcjonowanie szkoły – podobnie jak w poprzednich latach – składa się: zapłata za pracę nauczycieli, zakup potrzebnych materiałów do nauki (tkaniny itd.), zakup maszyn jako wyprawka dla dziewczyn kończących edukację oraz wyżywienie.

Koszty funkcjonowania szkoły w całym roku:

Kadra nauczycielska wynagrodzenie miesięczne: 140.000 FCFA x 9 miesięcy = 1.260.000 FCFA

Zakup maszyn do szycia x 10 = 900.000 FCFA

Materiały, nici, włóczki, kordonki  950.000 FCFA

Naprawa, konserwacja sprzętu = 200.000 FCFA

Zakup żywności  = 550.000 FCFA

W sumie jest to 3 860 000 FCFA czyli 24 tys. zł
Rowery dla katechistów w parafii Ngaoundaye - RŚA

Cel: Kult religijny

Na terenie parafii pracuje obecnie 55 katechistów W tym roku formację początkową ukończy kolejnych pięciu. Ci liderzy wspólnot to tak naprawdę ubodzy rolnicy, starający się jakoś związać koniec z końcem. Potrafią jednak dać z siebie więcej. Uczą przyszłych chrześcijan podczas czteroletniej katechezy przygotowującej do sakramentu chrztu. Kierują  też lokalnymi wspólnotami, troszczą się o najuboższych, kierują liturgią Słowa, nabożeństwami, gdy nie ma kapłana.

Katechiści są zobligowani do uczestniczenia w formacji ciągłej, na terenie parafii Ngaoundaye. Pięcio-dniowe sesje formacyjne, są organizowany 2-3 razy w roku. Do tego dochodzą spotkania chórów, ruchów religijnych, a drogi i odległości nie rozpieszczają. Mieszkający najdalej katechiści z Boyangou do centrum parafii mają 70 kilometrów. Rower wydatnie pomoże katechistom w podróży. Misjonarz br. Maciej Jabłoński docenia pracę braci katechistów, ich wiarę i zaangażowanie. Byłby szczęśliwy, gdyby udało się im pomóc. Chciałby przekazać im rowery - niespodziankę - w czasie sesji wielkopostnej.

Koszt jednego roweru to około 60 tysięcy FCFA
Na zrealizowanie projektu potrzeba 3 600 000 FCFA czyli 24 tys. zł.
Edukacja dzieci z buszu, parafia  Bocaranga - RŚA

Cel: Projekty oświatowe

Podobnie jak w roku ubiegłym chcę pomóc ubogiej młodzieży i dzieciom pochodzącym z wiosek znajdujących się w buszu, aby mogli podjąć naukę. W niektórych wioskach działają teoretycznie klasy szkoły podstawowej. Ale są to klasy należące do szkoły państwowej i nauczyciele nie otrzymują od państwa pensji. Zabierają więc uczniów na swoje pola, żeby odpracowali godziny nauki. Można sobie wyobrazić kto chce chodzić do takiej szkoły i jaki jest poziom nauki. Rodzice zdolniejszych uczniów, mający świadomość i chęć posłania dzieci na naukę do lepszej szkoły, nie są jednak w stanie zapłacić za ich kształcenie w szkole w Bocaranga. Nauka w mieście wiąże się również z opłatą za internat. Mimo to kolejny rok realizacji projektu zaowocował współpracą z rodzicami, którzy starali się podjąć trud, by przynajmniej zapłacić jakąś część czesnego za szkołę. Zadaniem projektu było więc w tych przypadkach dopłacenie reszty wymaganej przez szkołę kwoty. Duża część uczniów nie przywiozła ze sobą na rok szkolny niezbędnych do przeżycia rzeczy. Konieczne jest więc pokrycie kosztów wyposażenia uczniów (wyprawka szkolna, mundurek szkolny). Ważną częścią projektu edukacyjnego jest uiszczenie czesnego za internat dla dziewczyn przy misji sióstr Miłosierdzia w Bocaranga.

W zależności od klasy szkoła kosztuje 12.500 FCFA do 15.000 ( szkoła podstawowa) i 30.250 (liceum)
Internat dla każdej z dziewczyn kosztuje 28.000 FCFA

Co do wyposażenia, to koszty są różne. Jeśli jakaś dziewczyna jest biedniejsza niż inne, siostra odpowiedzialna kupuje jej jakieś ubrania, klapki czy bieliznę. Czasami potrzebny jest tylko mundurek szkolny, a czasami jeszcze strój na WF.

Koszt projektu: 900.000 FCFA czyli 6 tys. zł

 
 
Zajęcia dla dzieci w Centrum Kulturalnym w Ngaoundaye - RŚA

Cel: Projekty edukacyjne

Misjonarz br. Maciej Jabłoński obok działalności duszpasterskiej, zaangażował się w funkcjonowanie miejscowego Centrum Kultury. Dzięki pomocy Fundacji Kapucyni i Misje, udało się już wyremontować budynek, zmienić instalację foto elektryczną i odnowić nawierzchnię boiska sportowego. Misjonarz również wznowił działanie Szkoły muzycznej, biblioteki z czytelnią, oraz zajęć dla ekip sportowych (piłka nożna i koszykówka). W ramach funkcjonowania naszego centrum, duży nacisk kładziemy na sport. Istnieją już dwie drużyny piłkarskie, w regularnych treningach, dwa razy w tygodniu bierze udział 50 chłopaków. Planujemy prowadzić w dalszym ciągu te zajęcia, które cieszą się dużym zainteresowaniem:

 • Szkoła muzyczna (poniedziałek, środa, piątek); 50 dzieci;
 • Piłka nożna (wtorek. czwartek) - 50 dzieci;
 • Koszykówka (wtorek, czwartek) - 30 dzieci; 40 młodzież
 • Biblioteka ( od poniedziałku do soboty) - 130 dzieci i młodzieży dziennie.

Koszt przeprowadzenia projektu to 1 500 000 FCFA czyli 10 tys. zł
Budowa dwóch studni głębinowych w parafii Bam - Czad

Cel: pomoc humanitarna

Cel projektu: Dostęp do wody pitnej dla ludności w dwóch wioskach parafii Bam (600 osób dorosłych)
W parafii Bam w Czadzie istnieje nadal wiele wiosek, w których mieszkańcy nie mają dostępu do czystej wody pitnej. W krajach środka Afryki kobiety i dziewczęta  ponoszą główną odpowiedzialność za zaopatrzenie domu w wodę. Czerpią ją z każdego zagłębienia w ziemi, do którego przesącza się woda powierzchniowa. Jak łatwo się domyślić taka woda nie nadaje się do picia bo jest brudna i zanieczyszczona. Ale niestety  służy nie tylko do celów gospodarczych.  Picie jej powoduje wyniszczające biegunki i zakażenia pasożytnicze. Aby skorzystać z ujęcia czystej wody, kobiety
i dzieci muszą czasami pokonywać wiele kilometrów, aby dotrzeć studni. W konsekwencji wędrują 2-3 godziny
w jedną stronę, aby przynieść pojemnik z wodą ważący często kilkanaście kilogramów.  Mieszkańców wioski, utrzymujących się wyłącznie z rolnictwa i zbieractwa, nie stać na inwestycję budowy studni. To są koszty kilku tysięcy euro. A jak podają  źródła - średni dochód roczny na mieszkańca w całym państwie to 800 $ czyli 2 800 zł. I dotyczy całego kraju, gdzie tereny rolnicze południa nie należą do rozwiniętych.

Koszt budowy dwóch studni w sąsiadujących ze sobą wioskach to 7 800 000 FCFA czyli 54 tys. zł

 

 
Naprawa dachu i malowanie kościoła w Ngaoundaye - RŚA

Cel: Kult religijny

Chrześcijanie w Ngaoundaye tworzą aktywną wspólnotę. Mimo, że dbają o swoją świątynię, to budynek, na przestrzeni lat został mocno nadszarpnięty zębem czasu. Żeby zabezpieczyć konstrukcję przed czynnikami atmosferycznymi, należy generalnie wyremontować dach kościoła i odmalować ściany, które zarastają kurzem.

W ramach projektu planujemy wykonie następujących prac:

 • Wymianę fragmentów zbutwiałej więźby dachowej;
 • Malowanie blachy na dachu środkiem antykorozyjnym;
 • Dobudowanie zadaszenia, tak by powstała weranda;
 • Malowanie kościoła w wewnątrz i na zewnątrz;

Koszt projektu to 3 051 000 FCFA czyli 20 tys. zł

Remont  3 kaplic w Bang, Mann i Ngbama

Cel: Kult religijny

W miejscowości  Bang, gdzie chrześcijanie tworzą najbardziej aktywną wspólnotę w sektorze parafii, chcemy rozbudować kaplicę oraz wybudować dzwonnicę i toalety.

W ramach projektu planujemy wykonie następujących prac:

 • Dobudowanie zadaszonej werandy przed budynkiem kaplicy;
 • Dobudowanie dwóch zakrystii i przedłużenie kościoła;
 • Położenie tynków wewnątrz i na zewnątrz kościoła;
 • Wylewka podłóg.
 • Cementowy otok wokół kościoła, by chronić mury przed wilgocią i zabrudzeniami;
 • Wykonanie ambony i ołtarza;
 • Naprawa i ponowne osadzenie drzwi;
 • Wybudowanie toalet;
 • Wybudowanie dzwonnicy;

Koszt projektu to 4 767 500 FCFA

W kaplicy w Mann planujemy wyremontowanie dachu i odmalowanie kościoła oraz zakup ławek dla wiernych.

Prace będą polegały na

 • Wymianie więźby dachowej;
 • Malowanie blachy środkiem antykorozyjnym;
 • Wykonanie malowideł naściennych w prezbiterium kościoła
 • Malowanie kościoła w wewnątrz i na zewnątrz;
 • Zakup ławek, krzeseł do prezbiterium i drewnianej ambony;

Koszt to: 3 021 000 FCFA

   

W miejscowości Ngbama, w nowo-wybudowanej kaplicy  planujemy wykonanie następujących prac:

 • Malowanie kościoła w wewnątrz i na zewnątrz;
 • Wykonanie malowideł naściennych w prezbiterium, o tematyce sakralnej;
 • Zakup ławek;

Kaplica w Ngbama powstała w ubiegłym roku, a wspólnota wiernych aktywnie włączyła się w to dzieło budowy. Teraz potrzebują pomocy w wykończeniu wnętrz ich wspaniałej świątyni. Koszt prac to 1 965 000 FCFA

Łączny koszt remontu i wykończenia trzech kaplic w parafii Ngaoundaye wyniesie
9 753 500 FCFA czyli 65 tys. zł
Przelew tradycyjny

Jeśli preferujesz przelew bezpośrednio z własnego konta lub wpłatę na poczcie, prosimy o podanie w tytule wpłaty,
oprócz dopisku "Pączek dla Afryki", adresu e-mail. Będziemy mogli przesłać Ci podziękowanie za Twoją pomoc.
Każdą wpłaconą darowiznę możesz odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem!

Numer konta: 26 1240 4533 1111 0010 5274 9794 wpłaty w PLN

FUNDACJA KAPUCYNI I MISJE
ul. Korzeniaka 16, 30-298 Kraków

Wpłaty w walutach obcych:  Bank PKO S.A. I o/ Kraków
Swift: PKO PPL PW,      IBAN: PL
52 1240 4533 1978 0010 3493 0435 wpłaty w Euro
34 1240 4533 1787 0010 3493 0318 wpłaty w USD

Wyślij E-Pączka

Dołącz do akcji! Wyślij swojego pączka do Afryki!

Fundacja Kapucyni i Misje prowadzi akcję charytatywną, która ma na celu pozyskanie środków
na projekty realizowane w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie.

Datki zostaną przeznaczone na dożywianie głodnych dzieci, ich edukację oraz wsparcie tamtejszych wspólnot.
Za pomocą elektronicznego systemu eCard, korzystając z karty płatniczej i e-Przelewów, możesz złożyć darowiznę.
Wszystkie zebrane pieniądze trafią na konto Fundacji Kapucyni i Misje, która jest organizatorem akcji.

Każdą wpłaconą darowiznę możesz odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem!

Formularz - eCard

Imię:Nazwisko:
E-mailKwota

Na mocy przepisów ustawy o ochronie danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. tzw. ogólne rozporządzenie o ochronie danych (w skrócie RODO), niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Danych Osobowych - Fundację Kapucyni i Misje z siedzibą w Krakowie 30-298, ul. Korzeniaka 16, zawartych w formularzu kontaktowym w zakresie: imię, nazwisko, adres e-mail w celu przesyłania mi korespondencji zawierającej informacje o działaniach na rzecz potrzebujących w Afryce realizowanych przez misjonarzy kapucynów.
Jednocześnie przyjmuję do wiadomości, że: w każdej chwili mogę zażądać zmiany, sprostowania lub usunięcia moich danych osobowych z bazy ADO Fundacji Kapucyni i Misje, poprzez wysłanie e-maila zawierającego stosowne żądanie na adres: fundacja@misje.kapucyni.pl, mam prawo dostępu do treści swoich danych; podanie moich danych jest dobrowolne, aczkolwiek odmowa ich podania jest równoznaczna z brakiem możliwości przesyłania mi informacji o działaniach Fundacji.

ILE JUŻ ZEBRALIŚMY

Potrzebujemy 680 000 zł aby zrealizować projekty misjonarzy w 2021 roku

ZEBRALIŚMY JUŻ
  751,912 ZŁ

110.6%

 

Dzięki Tobie możemy zebrać całą kwotę i pomóc misjonarzom.

Dołącz do nas! Wyślij pączka do Afryki!

 

FUNDACJA KAPUCYNI I MISJE
ul. Korzeniaka 16, 30-298 Kraków
26 1240 4533 1111 0010 5274 9794
z dopiskiem: Pączek dla Afryki